Silné paže

Svalnaté paže jsou ukazatelem silové připravenosti.

Cviky pro posílení silných rukou:

Shyby podhmatem

Jeden ze základních prvků komplexního rozvoje svalstva horní poloviny těla. Lze ho provádět v různých variacích od způsobu úchopu, přes jeho šíři, obouruč, jednoruč, s dopomocí i se zátěží. Shyby, jelikož jsou silově náročné je dobré zařazovat na začátek tréninku, popřípadě tehdy, kdy chceme ze sebe vydat veškerou sílu. Úchop podhmatem přenese zacílení více na sval bicepsu.

Zobrazit cvik

Shyby s oporou na TRX

Jednodušší forma shybů, kdy můžeme docílit maximálního prokrvení svalstva a současně střídavého zapojení různých vláken. Vytáčením zápěstí v průběhu cvičení lépe tvarujeme biceps po celé jeho délce.

Zobrazit cvik

Bicepsové přítahy gumového expanderu

Biceps je relativně malým svalem a pokud ho v rámci tréninku zatížíme různým typem shybů, tak velmi rychle vyčerpáme jeho silový potenciál. Proto zařazení cviků s expanderem je dobrou kombinací pro jeho další posílení a prokrvení.

Zobrazit cvik

Dipy na bradlech

Základním cvikem s vlastní vahou pro rozvoj zadní strany paže, tzn. tricepsu jsou různé typy dipů. Silově nejnáročnější jsou dipy na vysokých bradlech, kde zátěží je celá váha našeho těla. Dipy zařazujeme stejně jako shyby na začátek tréninku svalstva paží, jelikož jsou komplexním, silově náročným cvikem a současně při něm dochází k dokonalému rozcvičení a i protažení svalových partií.

Zobrazit cvik

Dipy na lavici/stalkách

Jednodušší provedení dipu, což je cvik pro rozvoj zadní strany paže, tzn. tricepsu. Je to cvik používaný na další procvičení, kdy již nemáme dostatek sil na klasické dipy na bradlech. Mimo dodatečného prokrvení svalstva dochází při cvičení za tělem i k protažení svalstva hrudníku a ramen.

Zobrazit cvik

Kliky v úzkém podporu

Kliky jsou cvikem zejména pro rozvoj prsního svalstva. Nicméně vždy dochází i k zapojení dalších svalových partií, a to ramen a tricepsu. Posunutím opřených rukou co nejblíže k sobě a zafixováním loktů u těla přeneseme zatížení na triceps. Ztížení, popřípadě zjednodušení cviku můžeme regulovat přenášením těžiště.

Zobrazit cvik

Stahování gumového expanderu s vrchní fixací

K nejvyšší kontrakci tricepsu dochází při propnutí paží v lokti, kdy se triceps dokonale prorýsuje.

Zobrazit cvik

"Francouzský tlak" s gumovým expanderem (ve stoje nad hlavou)

Cvik s gumovým expanderem v tomto případě nahrazuje cvičení s kladkou, resp. činkami. Jedná se o cvik s přidanou zátěží, při kterém nám jde zejména o maximální prokrvení procvičovaného svalstva tricepsu.

Zobrazit cvik